Лісокультурна діяльність

 

Наказом Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 07 лютого 2023 року утворено лісокультурну Раду.

Лісокультурну Раду утворено з метою кваліфікованого розгляду проектів лісових культур і природного поновлення, а також відповідності проектів лісових культур і природного поновлення типам лісорослинних умов та типам лісу, забезпечення високої якості робіт по лісовідновленню, лісорозведенню, оформленню необхідної технічної документації, забезпечення вирощування високопродуктивних, кліматично-стійких, цінних деревостанів,

До складу лісокультурної Ради увійшли фахівці Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, науковці кафедри лісових культур та лісової селекції Національного лісотехнічного університету України,  Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака, а також досвідчені спеціалісти Карпатського лісового офісу і філій ДП «Ліси України» та фахівці спеціалізованих комунальних лісогосподарських підприємств.

Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства у відповідності до Правил відтворення лісів (внесені зміни, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2022р. №1410) розглядає затверджені проєкти лісових культур, лісових плантацій та природного поновлення постійних лісокористувачів у Закарпатській, Івано-Франківській та Львівській областях, погоджує зведені відомості проєктів і забезпечує їх оприлюднення на офіційному веб-сайті.

Лісокультурна діяльність

Лісові культури – це штучно створені лісові насадження, методом висаджування сіянців, саджанців, живців дерев і чагарників чи висіванням їхнього насіння.

Штучне лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше були під лісом, з метою формування господарсько цінних, високопродуктивних і біологічно стійких деревостанів.

Лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше не були зайняті лісом.

Захисне лісорозведення – сукупність заходів щодо штучного створення лісових насаджень для захисту с/г угідь, запобігання ерозійних процесів, поліпшення навколишнього середовища.

Лісова рекультивація земель – створення лісових культур на землях, що пошкоджені внаслідок промислової діяльності людини.

Реконструкція лісових насаджень – заміна малоцінних лісових насаджень господарсько цінними, методом створення лісових культур чи рубками догляду.

Забезпечення лісокультурного виробництва високоякісним посівним (садивним) матеріалом з цінними спадковими властивостями можливе за умови виконання певної системи заходів:

- відбір плюсових насаджень та плюсових дерев

- закладання тимчасових лісонасінних ділянок

- закладання та формування постійних лісонасінних ділянок і лісонасінних плантацій

- створення архівно-маточних плантацій.

Лісонасінна база - природні та штучно створені насадження з цінними спадковими ознаками, що призначені для заготівлі лісового насіння.

До лісонасінної бази входять:

а) плантації, утворення із клонів або сімей плюсових дерев однією або кількох популяцій одного лісонасінного району;

б) плюсові дерева - дерева, які за інтенсивністю росту перевищують середні показники свого насадження за висотою не менше ніж на 10%, за діаметром стовбура не менше ніж на 30%, характеризуються високою якістю стовбурів і добрим очищенням їх від сучків, стійкістю до шкідників і хвороб та добре розвиненою кроною;

в) плюсові насадження - високопродуктивні, стійкі до хвороб і шкідників, стиглі, достигаючі або середньовікові насадження повнотою не нижче 0.6, в яких участь плюсових та кращих нормально
розвинених дерев становить не меньше 15-27% залежно від повноти;

г) лісові генетичні резервати - типові для данного лісонасінного району ділянки стиглого, достигаючого, рідше середньовікового деревостану природного походження площею не менше 0,5 га з високими фітоценотичними і лісівничими показниками, повнотою не нижче 0,6. (Встановлено максимальні площі генетичних резерватів: для сосни звичайної і ялини звичайної - 1000 га, для всіх видів дуба, бука, ялиці, модрини та інших порід - 200 га, рідкісні та зникаючі види з ареалом площею 1500 га, включають повністю).

Основним завданням лісового насінництва є одержання насіння лісових порід з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю для створення високопродуктивних і високоякісних лісових насаджень.

Високий рівень лісового насінництва забезпечується організацією насінного контролю, який передбачає систему заходів зі спостереження за якістю насіння, дотримання технологій переробки лісонасінної сировини, зберігання та підготовка насіння до висівання.

Щорічна заготівля лісового насіння залежить від обсягів лісовідновних робіт та урожаю насіння і дещо коливається в окремі роки. Враховуючи періодичність плодоношення порід, а особливо - основних лісоутворюючих порід, в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, що необхідно для створення запасів лісонасінної сировини на наступні роки, коли урожай насіння може бути слабким або зовсім відсутнім.

Зелена країна

До уваги осіб, які хочуть працювати на державній службі та відновлювати країну!

Ми у Facebook

Платформа Дія

Відео

UNITED24

Лісокультурна діяльність