На забезпечення виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2022 року №2321-ІХ, Указу Президента України від 29.09.2022р. №675/2022 «Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період» в частині виявлення самозалісених земельних ділянок державної та комунальної форм власності з метою їх подальшого використання для досягнення оптимальної лісистості, за ініціативи Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства проведено виїзну нараду з питань збереження самосійних лісів. Захід пройшов на потенційно самозалісненій ділянці в с. Старі Кривотули Тисменицької міської ради.
Нарада відбулася за участі представників Івано-Франківської обласної військової адміністрації, Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОВА, екологічної інспекції Карпатського округу, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, представник спеціалізованої екологічної прокуратури Івано-Франківської області, філії «Івано-Франківське лісове господарство» ДП «Ліси України» та органів місцевого самоврядування.
У рамках заходу учасники оглянули ділянку, якій Тисменицька міська рада за поданням Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства надала статус самозалісеної і передає в користування філії «Івано-Франківське лісове господарство» ДП «Ліси України», провели відеоконференцію з представниками органів місцевого самоврядування, де обговорили ряд важливих питань щодо віднесення ділянок до самозалісених земель, їх передачі в користування лісогосподарським підприємствам. Також розглянули питання закріплення не наданих у користування земельних ділянок лісового фонду Івано-Франківської області.
Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства по Івано-Франківській області направило 85 Подань до органів місцевого самоврядування щодо ідентифікації та віднесення земельних ділянок до категорії самозалісених загальною площею понад 6 тис. га, з яких позитивне рішення надали тільки 5 об’єднаних територіальних громад на площу 139 га.
Заступник начальника управління - начальник відділу лісового та мисливського господарства в Івано-Франківській області Роман Поціхович нагадав, що відповідно до частини 2 ст. 107 Лісового кодексу України – «Шкода, заподіяна лісу, не наданому в користування, у разі не встановлення осіб, винних у заподіянні шкоди, відшкодовується органом місцевого самоврядування, у межах території якого знаходиться ліс, якому була заподіяна шкода». «Держекоінспекцією Карпатського округу спільно з спеціалістами Управління вже виявлено факти незаконно зрубаних дерев на землях комунальної власності. Сума шкоди загалом становить 10 млн гривень. Для уникнення даних правопорушень у подальшому, важливо вчасно ідентифікувати та надати статусу самозаліснених таким ділянкам», – наголосив Роман Поціхович.
Збереження самосійних лісів надзвичайно важливе. Самосійні ліси мають природне походження та є більш стійкими до дії несприятливих факторів, порівняно зі штучними лісами. Молоді дерева найкраще накопичують вуглець з атмосфери, що вирішує основну причину зміни клімату. Збереження самосійних лісів і надання їм статусу лісу може суттєво сповільнити темпи глобального потепління. Тому збереження та охорона самостійних лісів є надзвичайно важливим для підтримання екологічної безпеки Прикарпаття.