Віктор Смаль під час онлайн-наради з представниками Євросоюзу прозвітував про стан реформування лісової галузі України

16 листопада 2023р, Новини Держлісагентсва. Прес-служба

Т.в.о. Голови Держлісагентства Віктор Смаль під час онлайн-наради з представниками Євросоюзу прозвітував про стан реформування лісової галузі України та роботу галузі під час повномасштабної війни з росією. Дане обговорення відбулося в рамках виконання заходів за підсумками роботи підкомітету Україна-ЄС з питань торгівлі і сталого розвитку.

Подібні діалоги є дуже важливими для формування довіри до лісової галузі з боку європейської спільноти, особливо зараз - на шляху вступу країни до ЄС. Завдяки висновкам, які роблять представники ЄС в Україні, колеги та потенційні партнери з інших країн запевняються у нашій відкритості і доброчесності, від чого напряму залежить швидкість вступу нашої країни до Європейського Союзу.

В ході зустрічі колег із Європейського Союзу в першу чергу цікавили питання, що були пов’язані із:

розподілом функцій господарювання і контролю у лісовій галузі;

 зміною у системі нарахування податків у зв’язку із створенням єдиного суб’єкту господарювання;

 особливостями сплати податку на прибуток підприємствами галузі;

 впровадженням електронного лісорубного квитка;

розрахунком обґрунтованих норм заготівлі деревини по кожному лісокористувачу;

перспективами впровадження технологій дистанційного зондування землі, зокрема LIDAR;

 викликами, пов’язаними із впровадженням електронного сертифікату про походження пиломатеріалів та експорту продукції на основі нього.

Від Євросоюзу в нараді взяли участь менеджер з питань торгівлі Нікола Сібона та менеджер з питань землі, сільського господарства, лісівництва та харчової безпеки Крістіан Хелл.

В ході своєї доповіді наголосив на тому, що для покращення інституційної структури лісового господарства України та з метою розподілу функції на національному рівні було затверджено Державну стратегію управління лісами України до 2035 року. Разом із Стратегією затверджено також операційний план щодо її реалізації.

З метою вирішення конфлікту розподілу функцій управління у лісовій галузі розпочався процес розділення господарюючих та контролюючих функцій, про який багато років говорили міжнародні партнери України.

В результаті реформи були створені міжрегіональні управління Держлісагентства та єдине державне підприємство «Ліси України», яке підпорядковується Держлісагентству та об’єднує 150 лісових філій.

Держлісагентство відповідає за впровадження політики у сфері лісового та мисливського господарства і здійснює нагляд за дотриманням нормативно-правових актів усіма лісокористувачами. Відповідно господарюючу функцію здійснює ДП «Ліси України».

В подальшому ДП «Ліси України» буде перетворено в акціонерне товариство, 100% акцій якого належатиме державі. Відповідний законопроєкт розроблено та на даний момент розглядається Кабінетом Міністрів України.

Минув рік. Централізація та розділення функцій дали можливість якісно покращити ефективність управління.

Відбулося посилення функції територіальних органів Держлісагентства з точки зору забезпечення контролю.

На сьогодні вони не зв’язані виробничими завданнями, забезпеченням виконання планових показників та отриманням фінансових результатів. Це дало більше змоги акцентувати увагу на дотриманні лісокористувачами всіх форм власності нормативно-правових актів у сфері лісового та мисливського господарства.

Такі функції терорганів підкріплюємо відповідними законодавчими актами.

Розповів про кроки, вжиті на шляху до максимальної відкритості та прозорості існуючих в лісовій галузі процесів, направлені на підвищення рівня довіри як серед національних та міжнародних партнерів, так і суспільства.

У листопаді 2021 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні Закон України «Про ринок деревини», спрямований на регулювання функціонування ринку деревини, включаючи експорт необробленої деревини.

Не чекаючи його прийняття, Державне агентство лісових ресурсів України запровадило деякі критерії застосування інструментів відкритого ринку. В результаті - майже 100% деревини продається через електронні аукціони відповідно до вимог законодавства України та для уникнення можливої корупції.

 Презентував результати роботи Держлісагентства в напрямку максимальної відкритості та прозорості галузі:

 Адміністративні онлайн-послуги (видача лісорубного квитка, сертифікату походження деревини);

 Впровадження передових ГІС-технології, спрямованих на діджиталізацію процесів управління лісами та виділення лісових ділянок;

 Розробку автоматизованої інформаційної системи «Пожежі» для моніторингу та раннього виявлення лісових пожеж та автоматизованої інформаційної системи «Мисливець»;

 Впровадження спеціального онлайн-інструменту «ДроваЄ», який значно спростив доступ населення до процедури купівлі дров.

 Окрім того, проінформував про процеси щодо вдосконалення впроваджених онлайн-інструментів для перевірки й верифікації законності заготовленої деревини та проведення онлайн-перевірки законності перевезення деревини. Зокрема, про впровадження електроного контролю за рухом всієї техніки, яка працює в лісі, та ще багато іншого.

Тож, незважаючи на війну та її наслідки, лісова галузь України продовжує виконувати свої зобов’язання перед національною економікою і суспільством. Багато проектів в процесі реалізації. Але позитивні результати реформування галузі є беззаперечним фактом.

Віримо, що за результатами цієї зустрічі членство України у Європейському Союзі стало на крок ближчим.

https://forest.gov.ua/

Global Options

Зелена країна

До уваги осіб, які хочуть працювати на державній службі та відновлювати країну!

Ми у Facebook

Платформа Дія

Відео

UNITED24

Новини Держлісагентсва