В Україні стартувала ялинкова кампанія!
11 грудня 2023
У лісових масивах протягом всього різдвяно-новорічного періоду патрулюватимуть рейдові бригади державної лісової охорони спільно з працівниками Національної поліції та Держекоінспекції, а заготовлені лісівниками новорічні дерева будуть маркуватися спеціальними засобами – паперовими етикетками або пластмасовими бирками-стяжками, що унеможливить незаконну заготівлю/збут новорічних ялинок.
Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. У Системі ЕОД вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності.
Перевірити походження ялинки можна за номером із уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті
Сервіси перевірки легальності та походження деревини | ДАЛРУ | ЛІАЦ (ukrforest.com)
та за допомогою програмного забезпечення для Android yalynka.info (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).
Сподіваємось та розраховуємо на свідомість громадян при придбанні дерев та просимо при їх виборі – звертати увагу на наявність маркування уніфікованими засобами.
Про факти незаконного вирубування дерев просимо повідомляти на гарячу лінію Держлісагентства
0-800-604-473
або ж його територіальні органи. Також, можна звернутися до правоохоронних органів та територіальних органів Держекоінспекції.
В свою чергу, інформуємо, що за незаконне рубання новорічних дерев передбачена відповідальність. Розмір штрафу залежить від нанесеної шкоди довкіллю. А розмір шкоди – від місця скоєння незаконної рубки та діаметра дерева. Зокрема, у грудні-січні розмір шкоди за незаконне вирубування хвойних дерев збільшується в три рази.
Так, шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні складає від 759 до 3432 грн.
Розмір шкоди за незаконне вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів складає від 8621 грн до 42 690 грн.
Водночас, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й адміністративний штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від 510 до 1020 грн, посадові особи – від 2 550-5 100 гривень.
Також, Статтею 246 Кримінального кодексу України для осіб, що заподіяли істотну шкоду за незаконну вирубку зелених насаджень на території лісів передбачена кримінальна відповідальність що карається штрафом від 17000 до 25500 грн або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Державне агентство лісових ресурсів України
https://forest.gov.ua/
У Держлісагентстві відбулося підсумкове розширене засідання колегії
1 грудня 2023
Починаючи засідання, т.в.о. Голови Держлісагентства Віктор Смаль проінформував присутніх про позитивну оцінку роботи галузі членами Рахункової палати за результатами аудиту ефективності виконання повноважень державними органами в частині забезпечення контролю своєчасності, повноти нарахування та сплати податків та інших надходжень до державного бюджету суб’єктами господарювання у сфері лісового господарства.
1️. Начальниця відділу економіки Держлісагентства Ольга Філько доповіла про стан господарсько-фінансової діяльності галузі за 9 місяців 2023 року.
“Незважаючи на проблемну роботу ринку деревини, інші кризові моменти для економіки країни, пов’язані з війною, підприємства галузі виконали всі покладені державою зобов’язання по всіх напрямках роботи, про що говорять цифри і факти.
Порівнюючи з аналогічними періодами попередніх років, цьогоріч галузь демонструє найкращі результати за всіма показниками. Так, за підсумками фінансово-господарської діяльності за 9 місяців 2023 року підприємства галузі отримали 17,78 млрд грн чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), що на 581 млн гривень більше відповідного періоду 2022 року та сплатили до зведеного бюджету 6,46 млрд. грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 1,14 млрд грн більше, ніж за відповідний період минулого року», - підкреслила Ольга Філько.
2️. Про ведення мисливського господарства в період воєнного стану доповів начальник управління мисливського господарства та полювання Держлісагентства Володимир Каленіченко
Зокрема, проінформував присутніх про затвердження лімітів та норм добування на цей сезон. А також, повідомив про те, що в ході доволі тривалих та жвавих дискусій із зоозахисними організаціями вдалось знайти порозуміння щодо схвалення Стратегії сталого ведення мисливського господарства до 2035 року.
Окремо акцентував увагу на стан поширення спалахів африканської чуми диких свиней та статистику випадків захворюваності на сказ, ріст якої за останній місяць становить 25 %. А по лисиці та інших диких тварин – 40 %. Згідно оперативних даних в 11 областях у листопаді вже зафіксовано 121 випадок захворюваності на сказ, з яких 22 серед лисиць. Показник росту до середньомісячних даних вражає.
«Незважаючи на повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну та відсутність полювання, як основного доходу, головним пріоритетом мисливських господарств залишається охорона мисливських угідь», - підсумував Володимир Каленіченко
3️. Про стан поширення інфекційних та інвазійних захворювань мисливської фауни в умовах війни, їх класифікацію, поширення і загрози проінформував вчений-епізоотолог, експерт зі здоров'я тварин та зменшення ризиків захворювань, національний координатор Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) Олександр Рєвнівцев.
«За останню чверть століття з'явилося приблизно 40 нових інфекцій, серед яких 20 – віруси. Серед них – вірус атипової пневмонії, пташиного та свинячого грипу, лихоманка Ебола, що забрали багато людських життів. Сьогодні важко гарантувати, що медицина зможе захистити людину від нових або модифікованих інфекцій і надалі», - підкреслив Олександр Рєвнівцев
4️. Про санітарний стан лісів, проведені заходи з поліпшення санітарного стану, здійснення винищувальних заходів боротьби з шкідниками та хворобами лісу за 9 місяців 2023 року підприємствами галузі», - доповів головний спеціаліст Відділу охорони і захисту лісів Тарас Лимар.
Зокрема, акцентував увагу на ключових проблемних питаннях законодавчого характеру.
«Вкрай важливим напрямком діяльності підприємств є зокрема, своєчасна розробка насаджень, пошкоджених внаслідок шкідливих природних факторів (вітровалів та буреломів). Проте, через занадто зарегульований процес призначення заходів з поліпшення санітарного стану лісів законодавчо -втрачається дорогоцінний час», - зауважив Тарас Лимар
5️. Про стан міжнародного співробітництва у галузі лісового господарства та зміни у законодавстві, що стосуються міжнародної діяльності розповіла головний спеціаліст Сектору міжнародних відносин науки та зв’язків з громадськістю Яна Віхтюк.
Зокрема, повідомила про те, що Держлісагентство представляє країну в ряді міжнародних організацій під так званою «парасолькою ООН» та є активним учасником Форуму ООН з лісів.
Окремо проінформувала про результати співпраці в рамках двостороннього співробітництва, проєктах міжнародної технічної підтримки та Євроінтеграційних процесах.
«В зв’язку з складною воєнно-політичною обстановкою в країні, зараз особлива увага приділяється всім зовнішнім контактам. Участь у подібних заходах є надзвичайно важливою. Це унікальна можливість мати прямий доступ до формувачів лісової політики і рішень в сфері лісового господарства з усіх країн світу на одному майданчику», - відмітила Яна Віхтюк.
Окрім того, стосовно обговорених питань свою думку також висловили і члени Колегії.
Зокрема, директор УкрНДІЛГА ім. Г.М. Висоцького Віктор Ткач повідомив про результати проведеного аналізу європейського законодавства стосовно оцінки впливу на довкілля.
«Жодна з європейських країн не піддає оцінці впливу на довкілля заходи, пов’язані з проведенням суцільно-санітарних рубок, навіть на об’єктах ПЗФ. У нас питання між прийняттям рішення щодо проведення санітарних рубок і їх власне проведенням затягується в часі і насадження продовжують слабнути.
Наразі, можна зробити невеликий прогноз, що в найближчі 10-20 років обсяги санітарних рубок в лісах України будуть суттєво зростати. Одним із ключових питань, яке потрібно терміново вирішити – це перехід на нові види стиглості, які не переглядалися вже майже 50 років.
Ми сьогодні санітарними рубками отримуємо фактично дрова паливні та деревину низької якості, замість того, щоб ми могли попередити процеси всихання і вирощувати здорові насадження, особливо, коли мова йде про антропогенні зміни, які сьогодні відбуваються», - наголосив Віктор Ткач.
Голова товариства лісівників України Юрій Марчук проінформував про результати роботи Товариства лісівників України та Національного університету біоресурсів та природокористування України в напрямку нормотворчої діяльності.
Окрім того, Юрій Марчук звернувся з пропозицією задля забезпечення підтримки наших захисників на передовій, особливо в зимовий період, запланувати всебічну підтримку військових. Зокрема, запропонував запланувати обмежувальні заходи при плануванні роботи на І квартал 2024 року на ті види робіт, які критично не впливають на ведення лісового господарства та пропрацювати алгоритми перенаправлення зекономлених коштів на допомогу військовим. Також, звернувся до всіх підприємств галузі взяти цей напрямок під кураторство та відмітив колосальну роботу з підтримки військових, що здійснює ДП "Ліси України".
Завершуючи колегію, Віктор Смаль звернув увагу присутніх, що починаючи з 2021 року та в умовах війни, на фоні зменшення об'ємів заготівлі через колосальні площі замінування лісів та окуповані території - нашій галузі вдалося збільшити показники за всіма ключовими напрямками роботи та вивести їх на найкращі показники за всю історію незалежності України!
https://forest.gov.ua/news/
Патрулювання лісових масивів
22 листопада 2023
Аби запобігти проявам браконьєрства, попередити та виявити лісопорушення, у режимі постійних патрулювань працюють працівники Міжрегіональних управлінь лісового та мисливського господарства.
З цією метою працівниками управлінь було розроблено ряд заходів та проводяться спільні рейди із виявлення лісопорушень за участю представників лісових офісів ДП «Ліси України», правоохоронних органів та представників Держекоінспекції. За перші два місяці роботи відбулося 300 таких заходів.
Наразі спільними рейдами виявлено 97 лісопорушень, з яких 29 фактів незаконних рубок. Загальна сума заподіяної шкоди склала 732,8 тис.грн, матеріали стосовно кримінальних правопорушень направляються до органів досудового розслідування.
Варто зазначити, що патрулювання лісів за участю фахівців Міжрегіональних управлінь охоплюють території усіх лісокористувачів відповідних адміністративних територіальних одиниць та є складовою комплексу заходів, направлених не лише на попередження та запобігання правопорушенням, а й повне знищення схем з обігу нелегальної деревини!
Тому, паралельно впроваджуємо дієві механізми контролю, зокрема за логістичними операціями: електронний квиток на заготівлю деревини, електронний сертифікат про походження лісоматеріалів, реєстр постійних лісокористувачів, електронні аукціони, фотофіксація та GPS-контроль за роботою лісової техніки - це лише частина того, що вже зроблено та над чим працюємо!
https://forest.gov.ua/