На Львівщині відбулась організована Львівською обласною військовою адміністрацією за ініціативи Західного міжрегіонального управлінні лісового та мисливського господарства нарада з питань збереження самозалісених земель та не наданих у користування лісових земель.
У нараді взяли участь представники Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, Стрийської районної військової адміністрації, Карпатського лісового офісу ДП «Ліси України», ОКС ЛГП «Галсільліс», Державної екологічної інспекції у Львівській області, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, спеціалізованої екологічної прокуратури Львівської обласної прокуратури, ГО «Всеукраїнська екологічна ліга», територіальних громад області.
Виїзна семінар – нарада розпочалася з огляду самозалісеної земельної ділянки площею 26,0 га, яку згідно рішення сесії Гніздичівської селищної громади Стрийського району надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування ДП «Ліси України».
Під час обговорень відзначено роль збереження самосійного лісу для даної території, яка розташована неподалік захисної дамби і може зазнавати періодичних підтоплень. Тому раціональне ведення лісового господарства у переспективі забезпечить виконання лісом його екологічних функцій, до яких відносяться ґрунтозахисні, водоохоронні та водорегулюючі.
У рамках заходу на ділянці учасниками наради висаджено 300 сіянців дуба звичайного, у тому числі із закритою кореневою системою. В майбутньому заплановано проводити реконструкцію насадження для підвищення стійкості шляхом введення основних порід відповідно до типу лісу.
У другій частині наради відбулась відеоконференція з представниками об’єднаних територіальних громад області.
Начальник Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека акцентував увагу, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2024 року №2321-ІХ, Указу Президента України від 29.09.2022р. №675/2022 «Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період» закріплена необхідність збереження самосійних лісів.
На виконання даного Закону України та відповідно до статті 57-1 Земельного кодексу України фахівцями Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства в межах Львівської області ідентифіковано 2233 самозалісених ділянок площею 9,6 тис. га і направлено 193 Подання Західним міжрегіональним управлінням ЛМГ (Львівським ОУЛМГ) до 56 об’єднаних територіальних громад.
На сьогодні, отримано погодження територіальними громадами щодо віднесення 133 ділянки площею 1116,8 га до самозалісених.
Анатолій Дейнека відзначив, що самосійні ліси як правило, зростають на землях запасу, що не використовуються місцевими громадами. І якщо вони не будуть використовуватися у сільськогосподарському обороті та не матимуть іншого призначення, то доцільно їх визнати само залісненими і зберегти, включивши до лісового фонду країни.
Вигодою для громади від закріплення самосійних лісів буде отримання земельного податку і рентної плати від лісогосподарських підприємств.
Значну увагу приділено обговоренню алгоритму віднесення земельних ділянок до самозалісених, законодавче врегулювання оформлення речових прав на такі ділянки постійними лісокористувачами та можливістю створення громадою спеціалізованого комунального підприємства.
Окремо акцентовану увагу на територіальних громадах, які не надали чіткої відповіді на Подання управління щодо віднесення ділянок до самозалісених або прийняли рішення про відмову на внесені Подання. Варто відзначити, що по таких випадках окружні прокуратури Львівської області пред’явили судові позови.
Т.в.о. директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА Оксана Війтик відзначила, що попри те, що Львівська область є однією з найбільш лісистих, адже ліси займають 31,8 % від загальної площі, питання збереження самосійних лісів стоїть на порядку денному облдержадміністраціі. Ліси є однією з вразливих до змін клімату екосистем, водночас вони гарні союзники у стабілізації клімату через здатність фіксувати вуглекислий газ та утримувати воду. Таким чином, ліси здатні запобігти або сповільнити процес зміни клімату. Станом на сьогодні в області ідентифіковано 2233 самозалісених ділянок площею 9,6 тис. га і наше спільне завдання їх зберегти».
За результатами наради прийнято рішення про повторне направлення Подань Західним міжрегіональним управлінням ЛМГ до органів місцевого самоврядування, які відмовили у наданні статусу самозалісених земельних ділянок та посилення співпраці лісівників і територіальних громад у питаннях збереження лісових земель, які не надані у користування спеціалізованим лісогосподарським підприємствам.