Робота з питань збереження самосійних лісів і їх передачі під охорону постійним лісокористувачам кропітка та тривала в часі, потребує консолідованої співпраці лісівників та органів місцевого самоврядування.
З цього приводу у 2024 році відбулось ряд міжвідомчих виїзних нарад, організованих обласними державними адміністраціями у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях за ініціативи Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, за участі представників Спеціалізованої екологічної прокуратури, Екологічної інспекції, органів місцевого самоврядування, постійних лісокористувачів та громадськості.
Алгоритм віднесення земельних ділянок до самозалісених передбачає:
- ідентифікацію самозалісених земельних ділянок за допомогою картографічних матеріалів і натурних обстежень;
- формування переліків самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок в межах територіальних громад;
- вирішення питання віднесення самозалісених земельних ділянок до категорії самозалісених (ст. 57-1 Земельного кодексу України);
- прийняття рішення про передачу самозалісених ділянок та незакріплених лісових земель постійним лісокористувачам або створення спеціального підрозділу територіальними громадами для забезпечення ведення лісового господарства на цих землях.
Загалом по ЗМУЛМГ ідентифіковано 2750 самозалісених земельних ділянок на площу 17,59 тис га та направлено відповідно понад 300 Подань до територіальних громад щодо віднесення їх до самозалісених.
На сьогодні, від місцевих громад отримано погодження про віднесення 1,58 тис га ідентифікованих ділянок до самозалісених земель. З них погоджено для передачі Філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» – 501,32га.
По випадках, неприйняття рішень територіальними громадами на внесені Подання управління щодо віднесення ділянок до самозалісених, окружними прокуратурами у 2024 році пред’явлено до цих громад 15 судових позовів.
На тепер, по Львівській області, ухвалено 3 судові рішення - зобов’язати територіальні громади розглянути на сесіях Подання Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства та прийняти рішення за наслідками такого розгляду у порядку, визначеному ст. 57-1 Земельного Кодексу України.
Відзначаємо, що необхідність збереження самосійних лісів закріплена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2024 року №2321-ІХ, Указом Президента України від 29.09.2022р. №675/2022 «Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період».
Самосійні ліси як правило, зростають на землях запасу, що не використовуються місцевими громадами. І, якщо ділянки є деградовані та малопродуктивні та не будуть використовуватися у сільському господарстві, то доцільно їх визнати самозалісеними і зберегти, включивши до лісового фонду. Окрім того, в такому лісі ніхто, як правило, не займається веденням лісового господарства. Він захаращений і дуже часто є джерелом пожеж, які перекидаються на інші лісові масиви. Збереження такого лісу є вкрай важливим та допоможе збільшити площу лісів.
Вигода для громад від збереження та закріплення за постійними лісокористувачами самосійних лісів - отримання земельного податку і рентної плати від лісогосподарських підприємств. У випадку отримання статусу «лісу», на цих ділянках, відповідно до законодавства, необхідно організовувати ведення лісового господарства, що в свою чергу призведе до створення нових робочих місць у громадах та збільшення надходжень до місцевих бюджетів у вигляді податків та обов’язкових платежів.
Важливо відзначити і екологічний аспект. Збереження таких ділянок забезпечить виконання лісом його екологічних функцій - водоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих, рекреаційних тощо, відповідно до їх місця розташування, що відіграє значну роль в часи глобальних змін клімату.