На Закарпатті відбулась нарада за ініціативи Західного міжрегіонального управління щодо збереження самозалісених земель та не наданих у користування лісових земель.
У нараді взяли участь представники департаменту екології у Закарпатської ОВА, Карпатського лісового офісу ДП «Ліси України», філія «Ужгородське лісове господарство», Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, спеціалізованої екологічної прокуратури Закарпатської обласної прокуратури, ГО «Всеукраїнська екологічна ліга», представники територіальних громад.
На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2024 року №2321-ІХ, Указу Президента України від 29.09.2022р. №675/2022 «Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період», відповідно до статті 57-1 Земельного кодексу України Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства в межах Закарпатської області ідентифіковано 97 самозалісених ділянок площею 1937,4 га та направлено 27 подань до 24 територіальних громад області.
За результатами рішень сесій органів місцевого самоврядування отримано:
- погодження на 13 ділянок площею 275,1 га, а саме в Рахівському районі (Ясінянська селищна ТГ і Богданська сілька ТГ);
- відмову на 37 ділянки площею 367 га.
Не отримано відповідь по внесені Подання на 21 ідентифіковану ділянку площею 1035,9 га.
В рамках виїзної наради проведено огляд переданої самозалісеної земельної ділянки в межах Ясінянської селищної текторіальної громади філії «Ясінянське ЛМГ» ДП «Ліси України» площею 5 га , на якій вже сформувався деревостан.
Також продемонстровано фотознімки як виглядають самозалісені ділянки в межах Богданської сільської територіальної громади площею 270га, на які отримано речові права філією «Рахівське ЛДГ» ДП «Ліси України».
Під час обговорень відзначено роль збереження самосійного лісу для гірських територій. Самозалісені ділянки в горах зберігають вологу атмосферних опадів, завдяки чому лісові поверхневі води отримують рівномірне живлення підземними водами. Зменшуючи поверхневий стік, ліси уповільнюють водну і вітрову ерозію ґрунтів, що у свою чергу важливо у гірських умовах Закарпаття. Крім того, в лісових районах практично не відбувається замулювання струмків і річок.
За результатами наради прийнято рішення про необхідність посилення співпраці фахівців лісового господарства і територіальних громад у питаннях проведення інвентаризації самосійних лісів, у тому числі спільних виїзних обстежень ідентифікованих самозалісених ділянок та узгодження проблемних питань процедури віднесення ідентифікованих земельних ділянок до самосійних лісів з подальшою передачею та закріпленням їх за постійними лісокористувачами.